ANASAYFA PİLATES? BİZE YAZIN! PİLATES MATWORK EĞİTİMİ SERTİFİKA PROGRAMI
 
 
Hamilelik ve Pilates -  Oksana Demirçelik  2/3/2011

Anne olacak kadınlara hamile kaldıktan sonra yatağa yatıp doğum için hastaneye gidene kadar yataktan kalkmamak gibi tavsiyelerin zamanı çoktan geçmiştir. Hamilelik – hastalık değildir, bir kadının organizmasının doğal bir durumudur. Hamilelik döneminde de, kadın yaşamının herhangi başka bir dönemindeki gibi fiziksel aktiviteler gerekli ve tercih edilmelidir. Bunun için sadece iki şart var: bilgili doktorunuz size izin vermiş olmalı ve bilgili antrenörünüz size uygun bir program sağlamalıdır.
Spor yapmak için doktordan izin alma ihtiyacı olmayan yüzde yüz sağlıklı hamile kadın bizim zamanımızda maalesef çok nadir bulunur. Ama ideal sağlığa sahip değilseniz bile spor yapmayı daha iyi zamanlara ertelemek gerekir diye anlamına gelmez. Genel olarak, sadece fiziksel aktivitelerden size uygun olanını ve istenen yoğunluğu seçmeniz gerekecektir.

Hamilelik döneminde beden çok değişir ve pek çok kadın bu değişimlere psikolojik olarak hazır olmamış olurlar. Beden haricinde kadının hormonal dengesi de değişir dolayısıyla bu dönemde kadın sık-sık strese ve depresyona girebilir. Depresyondan kurtulma yollarından en iyisi – spor, çünkü spor ilaç kullanmadan vücudumuzu formda ve moralimizi yüksek tutmaya yardımcı olur. Egzersiz sırasında vücut tarafından üretilen endorfinler (mutluluk hormonları) sayesinde hamile olan kadının morali yükselir ve bu pozitif hisler bebeğe de geçer.
Hamileliğin ilk 3 ayı düşük yapma ihtimali yüksek bulunduğundan dolayı bu dönem yoğun spor yapmak için en iyi zaman değildir. Hamileliğin son üç ayında da çok dikkatli olmanız gerekir ve genellikle sekizinci ayının sonunda antrenmanların durdurulması tavsiye edilir. Bu dönemlerde en iyi yapabileceğiniz şey – parkta v.s. dolaşmak ve nefes jimnastiği çalışmaktır. Spor için en iyi zaman – hamileliğin ikinci 3 ayıdır.

Elbette hatırlamalısınız ki hamilelik bedeninizi ideal görünüşe götürmek için iyi bir zaman değildir.
En önemli bu dönemde – bebeğinize hiçbir zarar vermeden kendiniz için maksimum fayda çıkartmaktır. Hamilelik döneminde fiziksel aktivite yapan kadınlar doğum sonrası oluşabilen çatlaklardan ve depresyondan kaçınıp çok çabuk eski forma dönerler.

Vücudunu formda tutmak ve kendini iyi hissetmeye yardımcı olmak için spora başlamaya karar veren hamile bir kadın, fiziksel aktivitelerden hangisini seçmek gerektiğini çoğu zaman bilmiyor. Ne de olsa hamileler için hazırlanmış özel antrenmanlar çok ve hangisi en uygun - anlamak kolay değildir.

Bir kadının hamilelik, doğuma hazırlık ve doğum sonrası döneminde yer alabilen antrenman metotlarından biri ise pilates metodudur.

Joseph Pilates’in yarattığı metot, kadınlara hamilelik dönemini ve doğumu daha hafif geçirmeye ve doğumdan sonra daha kolay toparlanabilmeye yardım etmekle beraber cenin gelişimini olumlu etkiler.

Pilates metodun prensipleri ve hamilelikte faydaları:
1. Kontrol - pilates yönteminin temelidir. Egzersiz yaparken hamile olan kadın fazla gerilmeden hareketi doğru yapmak için kendi bedenini kontrol etmeyi öğrenir. Bunun sayesinde koordinasyon oldukça iyileşir ve kadın sakarlıktan kurtulup hareketlerinde akıcılık kazanır. Böylece hamilelik döneminde, doğum esnasında ve doğum sonrasında sakatlanma riski azaltılmış olacaktır.

2. Doğru nefes. Pilates doğru nefes alıp vermeyi ve onu doğru kullanmayı öğretir. Doğru nefes vücudu temizler ve hücrelerin oksijen almalarını sağlar. Doğru nefes kullanımı ve kontrolü doğum eylemi sırasında anneye yararlı olacaktır.

3. Konsantrasyon. Her hareket maksimum konsantrasyon ve bilinçli yapılmasını gerektirir. Egzersize odaklanırken sıkıntı, kaygılar ve problemler otomatikman unutulmuş olur dolayısıyla pilates yapan kadın, hamilelik döneminde yaygın olarak görülen stres ve depresyondan kurtulmuş olmakla birlikte şimdiki anda yaşayıp her saniyeden zevk almayı öğrenecektir.

4. Merkezleme. Pilates’e göre vücut merkezi omurgayı destekleyen karın ve bel kaslarından oluşmaktadır. Zayıflamış kaslar, egzersizler sayesinde güçlendirilecektir. Güçlenen karın kasları omurganın büyüyen rahmin ağırlığını desteklemesine yardımcı olacaktır. Omurga daha dik durmaya başlar dolayısıyla göğüs kafesi genişler ve yükselir. Kazanılan doğru postür cenin gelişimi için daha çok yer sağlar. Vücudun her zaman doğru, doğal pozisyonda durması, omurganın üzerinde oluşan baskıyı azaltmaya yardım eder. Böylece omurgada gerginlik ve ağrı azaltılır veya hatta yok edilebilecektir.

5. Akıcılık. Hamilelik döneminde ani hareketlerden kaçınılmalıdır. Pilates metodunda ani ve hızlı, geçişleri keskin olan hareketler yoktur dolayısıyla anne karnında gelişen bebeğe zarar verilmez. Tüm egzersiz hareketleri yavaş, akıcı ve yumuşak olmalıdır.

6. Pilates metodunun altıncı prensibi – kesinliktir. Doğru yapılan hareketler sayesinde kaslar etkin şekilde çalışırlar ve hamile olan kadın minimum tekrarla maksimum fayda görür. Böylece vücudu strese maruz bırakmadan ve karnındaki bebeğe zarar vermeden egzersizler kadının tüm organizmasını olumlu etkileyebilip sağlık durumunu iyileştirir. Ayrıca hareketin doğru yapılmasına dikkat eden kadın kendi vücudunu daha iyi hissedip kontrol etmeye başlamakla birlikte günlük hayatında da daha bilinçli ve sorumlu olarak kendi hamileliğine ve sonra doğacak bebeğe daha dikkatle davranacaktır.

Ayrıca pilatesin hamile bir kadına olumlu etkileri:
• Bacak kramplarını (ağrılı kas tutulması) ve kılcal damar genişlemelerini (varisler) önlemeye yardım eder.
• Kalça kemiklerinin pozisyonunu düzeltir dolayısıyla hamilelik boyunca ek ağırlığı desteklemeye yardım eder.
• Cenine yakın olan kaslarının çalıştırılması cenine giden kan akışını iyileştirir. Güçlendirilmiş kalça kasları sayesinde anne doğumu daha hafif geçirir.
• Doğum eylemi uzun ve zor olsa bile egzersizler sayesinde arttırılmış kas dayanıklılığı anneye yardımcı olur.
• Eklem hasarı riskini azaltır.

Bir hamile kadın pilates yapmaya karar verdikten sonra hatırlamalı ki:
 Kıyafet pamuklu ve rahat, hareketleri engellemeyen olmalıdır.

 Düzenli havalandırılan oda ve salonlar seçilir. Vücudun çok fazla ısınması cenine zarar verebildiği için sıcak ve havasız salonlardan kaçınılmalıdır.

 Pilates metodunun bazı egzersizleri hamile bir kadına uygun olmayabilir dolayısıyla egzersizler hem antrenör, hem doktor tarafından onaylanmalıdır.

 Egzersizler çalışmaları başlangıçta her gün 20-30 dakikadan başlayıp zamanla 1 saate çıkabilir ve düzenli olarak yürütülür. Düzensiz ve büyük aralıklarla yapılan antrenmanlar organizmada büyük strese yol açar.

 Fazla yorulmamaya özen gösterilmelidir. Eğer egzersizi bitirdikten 5 dakika sonra nabız hala 100’ün üstünde ise bu antrenmanın yoğunluğu çok fazla yüksek olarak kabul edilip düşürülmelidir.

  Eğer egzersizler sonrasında vücutta her hangi bir rahatsızlık hissi duyulursa muhakkak doktorla görüşülmelidir.
Sağlıklar dilerim!

Tüm yazılar
 
Pilates ve Ağrısız Yaşam [Hacer Aydın] Pilates ve Panik Atak [Burcu Ilgaz] Pilates ve Vücudu Nefeslendirmek [Aylin Kaptan]
Pilates ve Hamilelik [Aylin Kaptan] Pilates, Farkındalık ve Dans [Semrin Akman] Pilates ve Kişisel Gelişim [Semrin Akman]
Pilates ve Yaşam Boyu Spor [Seval Yeşil] Pilates & Kickboxing [Yağmur Arif Vaiz] Pilates ve Faydaları [Tuğçe Yıldırım]
Pilates ve Ben [Seval Yeşil] Pilates ile Tanışmam [Sinem Eğçin] Sağlık Sektörü ve Pilates [Sinem Eğçin]
Türkiye'de Pilates [Sinem Eğçin] Pilates ve Oryantal [Aysel Dönmez] Pilates ve Meditasyon [Aysel Dönmez]
Pilates ve Ben [Aysel Dönmez] Pilates ve Ben [Simge Buse Ünal] Pilates ve Kadın [Simge Buse Ünal]
Pilates=Mutluluk [Simge Buse Ünal] Pilates ve Eğitim [Filiz Güleç Kutlu] Nefes, Yaşam ve Pilates [Filiz Güleç Kutlu]
Pilates ve Ruh Sağlığı [Yeşim Çakmaklı] Pilates ve Pişmanlık [Erkan Şahin] Pilates ve Araba Sürmek [Erkan Şahin]
Başka Bir Beden Dili Pilates [Müge Sarıoğlu] Pilatesim Benim [Müge Sarıoğlu] Pilates ve Bankacılık [Yasemin Noyan]
Pilates ve Sağlık [Beril Mazlıah] Pilates ve İş Hayatı [Yeşim Çakmaklı] Pilates ve Stresli Yaşamım [Şahzer Çınar]
Pilates ve Arkadaşlık [Şahzer Çınar] Pilates ve Evlilik [Beril Mazlıah] Pilates ve İş Hayatı [Meryem Avcı]
Pilates'e Zaman Ayırmak [Meryem Avcı] Pilates - Kadın ve Annelik [Sema Durgun] Pilates ve Ev Hanımlığı [Sema Durgun]
Yoga+Pilates = Yogalates [Nilgün Uraz] Pilates ve Ev Hanımlığı [Yasemin Taşkın] Pilates ve Öğretmenlik [Yasemin Taşkın]
Pilates ve Yeni Bir Meslek [Şükran Ödev] Sırt ve Boyun Ağrıları için Pilates [Nilgün Uraz] Pilates ve Otizm [Murat Aygün]
Pilates ve Doğa [Murat Aygün] Pilates ve Sağlık [Sabiha Özgür] Pilates ve Sağlık [Emine Nasiboğlu]
Pilates ve Ruh Sağlığı [Sabiha Özgür] Pilates ve Ruh Sağlığı [Derya Bilgenoğlu] Pilates ve Öğretmen Olmak [Emine Nasiboğlu]
Pilates ve Jimnastik [Ferda Altıntaş] Pilatesi Kimler Yapabilir? [Aylin Anter] Pilates ve Hamileleik [Emine Nasiboğlu]
Pilates ve Güzellik [Sabiha Özgür] Pilates ve Duruş Bozuklukları [Aylin Anter] Pilates ve Diğer Egzersizlerle Olan Farkı [Derya Bilgenoğlu]
Pilates ve Değişim [Ferda Altıntaş] Pilates ve Çocuk [Murat Aygün] Pilates ve Ben [Ferda Altıntaş]
Pilates ve Ben [Derya Bilgenoğlu] Pilates ile Beden ve Zihin Mutluluğu [Seçil Kan] Hamilelik ve Pilates [Oksana Demirçelik]
Günlük Yaşam ve Pilates [Oksana Demirçelik] Omurga Sağlığı ve Pilates [Oksana Demirçelik] Pilates ve Nefes [Figen Özbiçer]
Hamilelikte Pilatesin Faydaları [Nilgün Uraz] Pilates ve Zihin [Figen Özbiçer] Duruş Bozuklukları ve Pilates [Figen Egeli]
Ağırlık Çalışmaları ve Pilates [Figen Egeli] Pilates ve Yaşlılık [Aysel Pala] Pilates ve Stres [Aysel Pala]
Pilates ve Yoga İlişkisi [Mehmet Aktaş] Pilates ve Sağlıklı Yaşam [Mehmet Aktaş] Pilates ve Kadın Güzelliği [Aysel Pala]
Pilates ve Yelken Sporu [İsim Belirtilmemiş] Pilates ve Güzellik [Şükran Ödev] Pilates ve Dans [İsim Belirtilmemiş]
Cimnastik ve Pilates [Emine Yıkar] Pilates ve Kemik Erimesi (Osteoporoz) İlişkisi [Mehmet Aktaş] Otobüste Pilates [Figen Özbiçer]
Öğrendiğim Pilatesin Farkındalığı [Figen Günlü] Çağın Trendi: Pilates [İsim Belirtilmemiş] Yüzyılın Buluşu Pilates [Ceylan Erbaşlar]
Pilates ve Dansta Konsantrasyon [Gönül Özel] Pilates ve Yaşam [Ece Tamer] Pilates ve Pazarlama Endüstrisi [Benan İlaslan Salar]
Pilates ve Kadın [Gülşan Başyazıcıoğlu] Pilates ve Çocuklar [Gönül Özel] Pilates ve Halk Dansları [Mustafa Salar]
Pilates ve Beden Eğitimi [Mustafa Salar] Ekranda Pilates [Gülşan Başyazıcıoğlu] Dans Tekniğinde Pilates [İmer Sema Erakman]
Balenin Pilates ile Ahengi [Ece Tamer] Pilates ve İdrar Kaçırma [Tümel Akış Özkök] Pilates ve Hayatım [Suzan Geçeci Koyuncu]
Sağlığımız ve Pilates [Op. Dr. Naile Nüket Kesiktaş] Pilatesin Tarihi, Faydaları ve 6 Prensibi [Ferdi Yusuf Memili] Pilates ve Sağlık [Yeliz Memili]
Pilates ve Sahaja Yoga [Yeliz Memili] Pilates ve Kemik Erimesi [Neslihan Turanlı] Pilates ve Gebeliğe Hazırlık [Bahar Özcan]
Pilates ve Çocuk Gelişimi [Esra Bayar] Pilates ve Ben [Ayşegül Çam] Fibromiyalji ve Pilates [Nazife Ersin]
Pilates ve Akşam Yemeği [Zeynep Özay] Pilates ve Otobüs Yolculuğu [Zeynep Özay] Yaşlılıkta Pilates [Esra Türkel]
Yaşamımda Pilates [Gülşah Keldemir] Sigaraya Karşı Pilates [Özlem Şenel] Popüler Kültürün Pilates'e Etkisi [Müjde Özgürel]
TV'den Pilates Eğitimi [Elvan Şahin] Pilates ve Yaşam [İsim Belirtilmemiş] Pilates ve Sağlık [İsim Belirtilmemiş]
Pilates ve Mutluluk [Bahar Köse] Pilates ve Gençlik [İsim Belirtilmemiş] Pilates ve Dans [İsim Belirtilmemiş]
Pilates'te Yaş Sınırı Yok [Elvan Şahin] Pilates'le Sağlıklı Yaşama Geri Dönüş [Elvan Şahin] Pilatesle 24 saat [İsim Belirtilmemiş]
Pilates ve Yaşam [Merve Büyükbalkan] Pilates ve Uyku [Berk Değirmen] Pilates ve Topuklu Ayakkabı [Emine Atalar]
Pilates ve Tenis [Esra Karadayılmaz] Pilates ve Stres [Neşe Pehlivan] Pilates ve Sosyal Yaşam [Hacer Yavuz]
Pilates ve Sağlıklı Zayıflamak [Perihan Mutlu] Sağlık için Pilates [Sitem Yüce] Pilates ve Sağlık [Merve Büyükbalkan]
Pilates ve Sadık Dostlarımız [Pelin Çevik] Pilates ve Reiki ile Sağlıklı Yaşama Adım Atın [İsim Belirtilmemiş] Pilates ve Mutluluk [Sevgi Tuğlular]
Pilates ve İş Verimliliğinde Artış [Esra Türkel] Pilates ve İnsan Psikolojisi [Perihan Mutlu] Pilates ve İnce Bir Beden [Sevgi Tuğlular]
Pilates ve Futbol [Berk Değirmen] Pilates ve Doğum [Pelin Çevik] Pilates ve Dans [Merve Büyükbalkan]
Tutkulu İki Aşık: Pilates ve Dans [Müjde Özgürel] Pilates ve Çanta [Emine Atalar] Pilates ve Ben [Özlem Şenel]
Pilates ve Beden Kontrolü [Esra Türkel] Pilates ve B.E.S.Y.O Yetenek Sınavlarına Hazırlık [Berk Değirmen] Pilates ve Bebek [Filiz Tanrısever]
Pilates ve Barış [Filiz Tanrısever] Pilates ve Annem [Neşe Pehlivan] Pilates ve Alışveriş [Neşe Pehlivan]
Baban Pilates Yapmazdı [İsim Belirtilmemiş] Pilates ve Annelik [Nesrin Işıkhan] Pilates ve Sigara [Nesrin Işıkhan]
Pilates ve Farkındalık [Nesrin Işıkhan] Günlük Hayat İçinde Pilates [İsim Belirtilmemiş] Göbek Taşında Pilates [Gülşah Keldemir]
Pilates ve Ben [Figen Bakırdöğen] Pilates ve Duruş Bozuklukları [Figen Bakırdöğen] Pilatesin Psikolojik Etkisi [Hatice Uyan]
Evde Pilates [Hatice Uyan] Çocuk ve Pilates [İsim Belirtilmemiş] Bir Dansçının Pilates’e Bakış Açısı... [İsim Belirtilmemiş]
Bedenin Her Evresinde Pilates [İsim Belirtilmemiş] Ah Bir Farkına Varsak [Sitem Yüce] Piknikte Pilates [Gülşah Keldemir]
Pilates ve Yoga [Duygu Akartuna] Pilates'te Güç Santrali– Power House [Duygu Akartuna]
 
Pilates Türkiye bir Etkin İnsan Gelişim Enstitüsü iştirakidir.
Tüm hakları saklıdır. 2019 ©